Zacusca

de Toamna07 in Zacusca, 24 Iul 2012 | 14774 vizualizari

 

Imi place atat de mult zacusca incat nu concep sa trec peste perioada legumelor si sa nu fac cateva borcanele pentru camara si mai ales pentru consum, pe moment.:)
Prefer gatitul in ceaunul de tuci pentru ca se face foarte bine, pentru ca acesta distribuie caldura uniform,nu lipeste preparatul si da o alta aroma mancarii.:)

 

INGREDIENTE

  • 1 kg ardei kapia rosu
  • 1 kg de vinete
  • 1 kg de rosii
  • 2 ardei iuti
  • 4 cepe mari
  • boia de ardei dulce
  • cateva frunze de telina
  • sare si piper
  • 250 ml ulei de floarea soarelui
  • ciuperci feliate (optional)
Portii: -
Timp de preparare: sub 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Zacusca:

Spalam legumele.

Ardeii kapia si cei iuti,vinetele si rosiile se coc bine pe o tabla speciala pentru copt,asezata pe flacara mica a aragazului .Se intorc pe toate partile sa se coaca uniform.

Ardeii copti ,rosiile si vinetele se introduc fierbinti intr-o punga, pe care o inchidem bine ca sa se produca abur in interior; se vor decoji foarte usor (lasam punga inchisa cam 20 de minute).

Daca le veti curata sub jet de apa, le deteriorati aroma de copt.

Vinetele dupa ce s-au curatat, se lasa la scurs intr-o sita si apoi se toaca.

Rosiile curatate si tocate le scurgem si pe ele in sita. 

Ardeii se curata de cotoare ,coji,seminte si se toaca in cubulete .

Tocam si ceapa .

Incingem uleiul intr-un ceaun de tuci incapator si adaugam ceapa pe care o calim pana se inmoaie ,turnam rosiile taiate si scurse;amestecam bine si le calim .

Continuam cu ardeii care se calesc si ei foarte bine.

Potrivim de sare,piper si boia de ardei dulce.

La final punem vinetele si frunzele de telina tocate. Mai lasam sa fiarba pana in momentul in care zacusca prinde o consistenta cremoasa .

Daca nu va place picanta,eliminati ardeiul iute !

Optional ,puteti adauga ciuperci feliate .

Daca o pastrati pentru iarna ,turnati zacusca in borcane curate,inchise ermetic si le sterilizati !

Va spun ca este exceptional de buna !

Gustul ...fara cuvinte ;as vrea sa va ung o feliuta de paine cu zacusca asta si sa o gustati!:)

Pofta buna !

Daca ti-a placut reteta noastra "Zacusca" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (22)

Toamna07 1

26.07.2012, 11:09

Sunteti grozave !
Multumesc ,ma inclin !

Valclaudia 1

21.08.2012, 20:11

E mancarea preferata a copiilor mei in sezonul rece. (sunt vegetarieni convinsi!) Pur si simplu o adora! Iar zacusca ta, cu ardeiul tocat arata excelent. Cred ca am sa incerc reteta ta.
Pentru idee... ...
Seara linistita iti doresc.

Angelina_Elena 1

23.08.2012, 21:47

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

ieri la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase