Prajitura cu branza si dulce de leche

de Miha in Prajituri, 5 Mar 2012 | 6392 vizualizari

 

INGREDIENTE

  • Pentru blat:
  • 200 g biscuiti obisnuiti
  • 100 g unt
  • 50 g zahar pudra
  • 1 plic zahar vanilat
  • Pentru umplutura:
  • Pentru umplutura:
  • 700 g branza de vaci cremoasa
  • 1 cutie dulce de leche
  • 3 oua
  • Pentru glazura:
  • 100 g ciocolata amaruie
  • 100 ml smantana pentru frisca
Portii: -
Timp de preparare: sub 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Prajitura cu branza si dulce de leche:

Blat:

Daca folositi biscuiti dulci renuntati la zaharul pudra.

Biscuitii se macina la robot pana se obtine un pesmet fin. Turnam apoi untul topit si racit, zaharul pudra si zaharul vanilat. Mixam din nou si vom obtine o compozitie ca niste firimituri. Rasturnam intr-o tava (20/30 cm), apoi  tasam compozitia pana obtinem un strat neted si uniform. Dam la frigider pana pregatim umplutura.

Umplutura:

Daca branza este mai uscata puteti folosi si 150-200 ml smantana pentru frisca.

Branza o mixam cu mixerul vertical impreuna cu dulce de leche, pana obtinem o crema fina. Adaugam apoi ouale pe rand, amestecand bine dupa fiecare.

Compozitia obtinuta se toarana in tava peste blatul de biscuiti si dam la cuptor la foc mediu pentru ~ 1 ora, pana se rumeneste usor deasupra.

In cuptor vom pune un vas cu apa, pentru a crea efectul de sauna.

Glazura:

Ciocolata se topeste la foc mic impreuna cu frisca. Se omogenizeaza si se lasa la racit.


Prajitura se lasa sa se raceasca, se acopera cu glazura de ciocolata racita si se da la frigider pentru cateva ore, dupa care se portioneaza dupa dorinta.

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura cu branza si dulce de leche" nu uita sa-i faci un review.

Recomandari pentru tine si casa ta

Crockpot Express

- 40 %
999.99 lei
599.99 lei

Aparat de vidat VS3190X-01

- 400 lei
1099.99 lei
699.99 lei

COMENTARII (46)

Miha 1

15.06.2012, 20:06

Nu stiu daca sa fiu diplomata or ba...

gaby_duceag 1

15.06.2012, 20:07

miha, eu as zice sa te abtii. dupa ce ca iei poze de pe net sa mai faci si gura?
io am mai zis c-ai trebui banata....

diaconta 1

15.06.2012, 20:08

gaby_d
15.06.2012, 20:07

miha, eu as zice sa te abtii. dupa ce ca iei poze de pe net sa mai faci si gura?

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

ieri la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase