Biscuiti cu cocos si ness

de adasev12 in Dulciuri, 3 Aug 2011 | 5851 vizualizari

 

vroiam initial sa fac biscuiti simpli cu crema, dar a iesit pana la urma asa....foarte buni sunt, dar cam greu de lucrat...dar cu putina rabdare se rezolva...

 

INGREDIENTE

  • 100 g zahar pudra
  • faina cat cuprinde ( vreo 400 g)
  • 1 esenta vanilie
  • 150 g unt ( la temperatura camerei)
  • 1 ou intreg
  • 2 maini de nuca de cocos
  • 1 lingura cu varf de ness dizolvat cu putin lapte
  • 1 lingura lapte fierbinte
Portii: -
Timp de preparare: sub 90 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Biscuiti cu cocos si ness:

Se freaca oul cu zaharul si laptele bine bine, cu mixerul apoi se adauga untul moale si se mixeaza in continuare.

Se adauga apoi esenta .La sfarsit se adauga faina, amestecand cu o lingura de lemn..

Eu initial masurasem 200 g faina, ca am consultat niste retete inainte si cam asa dadeau toate...dar mie cel putin nu mi se mai ingrosa coca, asa ca am tot pus si am pus...si era tot moale...asa ca sa fi tot pus vrea 400 g...poate si 500...si am zis stop

Am impartit aluatul in doua, in unul am pus  nuca de cocos iar in celalalt  ness-ul dizolvat cu lapte si adaos de o lg de zahar.

Am amestecat bine cele doua aluaturi si am format doua bile...( aici cred  ca trebuia sa le dau la rece macar o ora...s-ar fi lucrat mai usor...)

Aluatul e foarte  sfaramicios si nu se poate lucra pe masa neinfainata sau fara folie, asa ca am luat o folie transparenta si am pus aluatul in ea, apoi l-am intins cu sucitorul, relativ usor.

Dupa ce le-am intins pe amandoua, le-am suprapus si cu ajutorul foliei le-am rulat.

Cam greut si nu foarte unifom, dar in final am reusit.

Eu am intins cam subtiri folile si dupa coacere nu se distingeau foarte bine cele doua culori....dar rezultatul a fost, sa zicem, satisfacator...

P.S. merg foarte  bine la cafea...

Daca ti-a placut reteta noastra "Biscuiti cu cocos si ness" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (14)

LUK 1

04.08.2011, 15:54

ce buni sunt

ionela2682 1

04.08.2011, 21:04

Si eu sunt topita dupa ei si-mi 'place"cum arata!!!!
Da intradevar e mai dificil de manevrat aluatul dar rezultatul final este senzational!!!

adasev12 1

05.08.2011, 11:38

luk, multumesc
ionela, e al naibii de tot...habar n-aveam, dar i-am gasit leacul ...pup

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

ieri la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase