Condimentul chinezesc Five -spice

de Brindusa in Pt. carne, 25 Ian 2010 | 11190 vizualizari

COMENTARII (7)

Oana 1

25.01.2010, 21:12

Brandusa, de unde ai luat condimentele?

Brindusa 1

25.01.2010, 21:23

Pai.... scortisoara, cuisoare gasesti pe toate drumurile.
Piperul Szechuan si chimionul le-am luat di Piata Amzei, magazinul Ki life
Anasonul stelat din Piata Matache, unde este o taraba cu foarte multe condimente.

FlyingRoo 1

21.04.2010, 20:19

Brandusa, chinezii au creat acest amestec de condimente nu pentru a avea o "wonder powder" ci pentru ca "acru, amar, dulce, iute, sarat" sunt cele 5 principii din alimentatie folosite in medicina traditionala chinezeasca. Un astfel de amestec ajuta la mentinerea echilibrului yin-yang. Retetele personalizate au cantitati diferite din cele 5 condimente, in functie de dezechilibrul pe care persoana respectiva il are. Dar sigur, asta e la ei acolo.

Ca si Garam Masala are multe alte variante, "cate bordeie atatea retete"

O mica mentiune: fenicul este chimion dulce, a nu se confunda cu chimionul turcesc, au gust diferit.

Brindusa 1

21.04.2010, 22:41

FlyingRoo am vrut sa scriu ca daca nu gasesti seminte de fenicul(in RO sunt cam greu de gasit), se pot folosi cele de chimion. In rest, sunt de acord cu tine.

FlyingRoo 1

21.04.2010, 23:21

Brandusa, trebuie sa te felicit, am observat ca esti printre putinele doamne care se incumenta sa gateasca si altceva in afara retetelor traditionale , nu ca ar fi ceva rau cu acestea insa e bine ca si in domeniul culinar sa ne largim orizontul. Realizez ca e mai dificil in Ro unde pe moment nu exista chiar toate ingredientele care se gasesc in alte parti.

P.S. Stiati ca semintele de fenicul sunt consumate de catre indieni ca atare, pentru reimprospatare si ca se gasesc si unele invelite in glazura de zahar, cum ar fi pe la noi alunele in ciocolata sau drajeurile?

Brindusa 1

21.04.2010, 23:38

Iti multumesc si ai dreptate. Eu sunt din Bucuresti si umblu destul de mult pana gasesc tot felul de ingrediente. Prin alte parti din RO, insa, nu se gasesc. Dar mi se pare ca incepe si aici sa se miste treaba. Cat despre fenicul in crusta de zahar, n-am auzit.

silvi0ara 1

27.04.2010, 11:28

Brandusa,mai nou gasesti in Bucuresti la Dragonul Rosu gata preparate cele 5 arome,si sunt si chiar 10 arome.Eu am cumparat de acolo o gramada de condimente asiatice.Inclusin anasonul stelat si chimenul negru.Cand ai timp da o fuga,nu o sa-ti para rau.

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

Dressing Vinaigrette - Sosul ideal pentru salate și garnituri

pe 15.06 la 08:17

Dovlecei umpluți, la cuptor - Rețeta ușoară și gustoasă

pe 12.06 la 16:35

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

oanapl

1017 puncte

Rocsi

188 puncte

mihaelar63

100 puncte

MotanLaOale

51 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește
 De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește