Minunate, doamna Elisabeta !

Postat de Luckycake in Cu de toate pe 7 Mai 2014, 09:44

Articol pe placul a 16 bucatarasi
comenteaza

Stiu ca este un blog culinar si ar trebui sa va prezint o reteta, dar de data aceasta va povestesc despre altceva.O farfurie romaneasca, facuta cu pricepere, frumoasa tare, exact pe sufletul meu, care a fost tare fericit cand a gasit-o. De 1 Mai am facut o iesire la munte, la Vadu Crisului, unde mai fusesem o data, de mult. Ca si data trecuta, mi-a placut foarte mult. E o zona montana foarte frumoasa unde sigur nu va veti plictisi. Dar acum am intalnit-o pe doamna Elisabeta…Sa incepem cu inceputul 

De cum am ajuns la hotel am remarcat farfuriile care decorau peretii…nu aveai cum sa nu le remarci, erau colorate in cele mai frumoase culori  si de cate ori treceam pe langa ele, le admiram.Norocul meu a facut ca ziua urmatoare sa mergem la Pestera Vadul Crisului,o pestera foarte bine amenajata. Foarte frumos si traseul si usor. Il puteti face cu copii, noi asa l-am facut :). Ajunsi acolo, privirea mi-a fost atrasa de culori vii, parca mai frumoase decat cele din hotel. Exact  ! Era doamna Elisabeta cu farfuriile ei  minunate. O doamna de varsta bunicii mele, care avea o masa si un suport unde isi prezenta frumoasele salecreatii. Am intrat in vorba, i-am admirat toate farfuriile si ulcioarele, am cumparat o parte din ele. Eu le-as fi vrut pe toate dar v-am lasat si voua. Doamna Elisabeta le face singura, din ceramica, le da forma, le arde in cuptor, apoi le picteaza cum stie ea mai bine si mie mi se pare ca are un simt estetic desavasit…asa ca va las o poza  si daca treceti pe acolo, sa va opriti musai pe la dansa!

Comentarii (10)

12.05.2014, 21:04

16.05.2014, 14:16

Foarte frumoase Sunt ancestrale , din adicul fiintei noastre .Si eu am cateva farfurii ramase de la bunica mea .Le poti vedea , mai prezit ciorbele ce le stiu de mica in ele

16.05.2014, 21:51

si mie mi se par ca ne reprezinta, am sa fiu atenta la farfuriile tale sa le admir!

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase